Ledamoter

Kristján Thórarinsson Eldjárn


f. 6.12.1916   d. 14.9.1982

Arkeolog, chef för Nationalmuseet i Reykjavik. Islands president 1968–1980.


Utländsk ledamot Ha
- Invald 4.5.1971 (nr 210)


Bibliografiska uppgifter

ÆS 2 (1983), s. 300 f.

S. Carlsson i Saga och sed, 1983;
G. Holm, [nekr.] i VSLÅ 1983, s. 153–157.

Festskrift:
Minjar og menntir: afmælsrit helgad Kristjáni Eldjárn 6. desember 1976, [ritstjóri: G. Kolbeinsson] (1976).