Ledamoter

Roar Hauglid


f. 26.12.1910   d. 18.11.2001

Riksantikvarie, konsthistoriker; Oslo.


Utländsk korresponderande ledamot
- Invald 5.9.1967 (nr 178)

Utländsk ledamot Ha
- Invald 11.1.1968 (nr 204)


Bibliografiska uppgifter

NBL2.