Ledamoter

Knud Frederik Krog Fabricius


f. 13.8.1875   d. 30.6.1967

Professor, historiker; Köpenhamn.


Utländsk ledamot
- Invald 7.10.1952 (nr 160)


Bibliografiska uppgifter

DBL3.

S. Grauers, [nekr.] i KVHAAÅ 1968, s. 108–111;
J. Rosén, [nekr.] i VSLÅ 1968, s. 129–134.

Festskrift:

Til K. F. 13. August 1945, red. H. H. Fussing (1945).

Porträttmatr. 1, s. 106.