Ledamoter
Mestorf j183

Johanna Mestorf


f. 15.4.1828   d. 20.7.1909

Arkeolog, museidirektör, tit. professor; Kiel.


Utländsk korresponderande ledamot
- Invald 15.4.1873 (nr 78)

Utländsk ledamot
- Invald 7.12.1897 (nr 85)


Bibliografiska uppgifter


NDB.

A. F. Chamberlain, [nekr.] i American Anthropologist n.s., 11 (1909), s. 536 f.;
Dr. A. Petermann’s Mitteilungen aus Justus Perthes’ Geographischer Anstalt 55 (1909) 234;
Zeitschrift für Ethnologie 41 (1909) 852.