Ledamoter
Pigorini  l165

Luigi Pigorini


f. 10.1.1842   d. 1.4.1925

Förhistorisk arkeolog, professor i paleoetnologi i Rom, senator.


Utländsk korresponderande ledamot
- Invald 6.11.1874 (nr 79)

Utländsk ledamot
- Invald 3.2.1891 (nr 73)


Bibliografiska uppgifter


V. Grottanelli, Ethnology and/or Cultural Anthropology in Italy: Traditions and Developments (Current Anthropology 18, 1977, s. 593–614);
E. Pottier i Revue Archéologique 23 (1926), s. 109–111, (om Pigorini och om Reale Museo Preistorico-Etnografico Luigi Pigorini);
R. Vaufrey, Hommage à Pigorini (Anthropologie 35, 1925, 592).

[Nekr.] i American Journal of Physical Anthropology 9:1 (1926: Jan./Mar., s. 144). M. B., [nekr.] i Anthropologie 35 (1925) 395;