Ledamoter
Hagberg

Ulf Erik Hagberg


f. 30.9.1932   d. 6.3.2012

Docent, museidirektör vid Statens historiska museum.


Arbetande ledamot Ha
- Invald 2.10.1990 (nr 420)


Sekreterare 1.7.1998–30.6.2001

Bibliografiska uppgifter

B. Gräslund, [nekr.] i KVHAAÅ 2013, s. 19-26.
B. Stjernquist, Ulf Erik Hagberg - scholar and museum director (i: Roman gold and the development of the early Germanic kingdoms, ed. B. Magnus, 2001).

Nekr. i SvD 7/4 av K-H. Arnell, 13/4 av I. & J-E. Thun, och i DN 20/4 2012 av B. Gräslund & S. Rydh.