Ledamoter
Sahlgren  g.f.j886

Gustav Fredrik Jöran Sahlgren


f. 8.4.1884   d. 28.8.1971

Professor i nordisk ortnamnsforskning vid Uppsala universitet.


Svensk korresponderande ledamot
- Invald 5.8.1919 (nr 113)

Arbetande ledamot Ff
- Invald 5.5.1947 (nr 210)


Bibliografiska uppgifter

Papper i UUB.

SBL, SMoK.

V. Jansson, [nekr.] i Ortnamnssällskapets i Uppsala årsskrift 1972, s. 7–13;
I. Lindquist, [nekr.] i VSLÅ 1972, s. 235–239;
D. Strömbäck, [nekr.] i KVHAAÅ 1972, s. 78–82;
H. Ståhl, [nekr.] i Namn och bygd 59 (1971), s. 7–14;
—, [nekr.] i ANF 87 (1972), s. 215–219.