Ledamoter
Sj%c3%b6bring713

Pehr Sjöbring


f. 25.10.1776   d. 12.1.1842

Professor i orientaliska språk vid Uppsala universitet; donator.


Svensk korresponderande ledamot
- Invald 5.2.1828 (nr 5)

Arbetande ledamot
- Invald 12.1.1830 (nr 65)


Bibliografiska uppgifter

Papper i UUB och i Kalmar läns museum.
P. S., Ett dagboksfragment kommenterat av S. Kärde (Natio smolandica, 2, 1939, s. 21–28);
Från plogen till professorsstolen. Ur P. S:s levnadsminnen (M. Hofrén, Människor och miljöer, 1945, s. 51–62).

SBL, SMoK.