Ledamoter

Erik Bergstedt


f. 9.4.1760   d. 1.3.1829

Kansliråd, f.d. chargé d’affaires i Paris och London, sedan tit. statssekreterare; fornforskare.


Arbetande ledamot
- Invald 28.6.1803 (nr 37)


Preses 1809 (1. h), 1811 (2. h)

Bibliografiska uppgifter

Papper i UUB.

SBL.

H. Schück, KVHAA.