Ledamoter
Murberg679

Johan Murberg


f. 4.12.1734   d. 27.3.1805

Rektor vid Stockholms storskola, kulturhistoriker.


Arbetande ledamot
- Invald 20.3.1786 (nr 17)


Preses 1793 (2. h), 1800 (1. h)

Bibliografiska uppgifter

SBL, SMoK.

N. Ahnlund, Märkesår och märkesman (Gästrike-Hälsinge nation 1846–1946, tr. 1947, s. 20);
H. Schück, KVHAA;
—, SA;
G. af Wetterstedt, Inträdestal [över M.] (SA:s handlingar ifr. år 1796, 6, s. 97–119);
A. Wiberg, Johan Carl Höjer (Årsböcker i svensk undervisningshistoria, 64 b, 1942).