Ledamoter
Manderstr%c3%b6m595

Christoffer Rutger Ludvig Manderström


f. 22.1.1806   d. 18.8.1873

Friherre (greve 1860), kabinettssekreterare, sedan statsminister för utrikes ärendena och president i Kommerskollegium.


Hedersledamot
- Invald 16.11.1847 (nr 57)


Preses 1849 (1. h), 1852 (2. h), 1858 (2. h), 1862 (1. h), 1870 (1. h), 1872 (2. h)

Bibliografiska uppgifter

Papper i RA, KB och UUB.
MRA 1922–25, s. 287 f.

SBL, SMoK.

L. De Geer, Minnen, 1–2 (1892);
Ur Louis De Geers brevsamling (1929);
S. Eriksson, Svensk diplomati och tidningspress under Krimkriget (1939);
T. Gihl i Den svenska utrikesförvaltningens historia (1935);
G. Heckscher, Konung och statsråd i 1809 års författning (1933);
E. Hedin, Skandinaviskt samarbete på sjöförsvarets område 1861–63 (HT, 71, 1951, s. 145–178);
—, Sverige-Norge och Preussen 1860–1863. Projekt till Danmarks delning (Hist. studier, 1 = KVHAA:s handlingar 80, 1952, s. 149–208);
—, Den skandinaviska alliansfrågan 1857–1863 intill Ulriksdalskonferensen (KVHAA:s handlingar 81, 1953, bibliogr., s. 11 f.);
Å. Holmberg, Skandinavismen i Sverige vid 1800-talets mitt (1946);
H. L. Lundh, Svensk neutralitetspolitik åren 1865–1866 (Studier tillägn. Curt Weibull, 1946, s. 253–288);
—, Från skandinavism till neutralitet, Utrikespolitik och utrikesdebatt i Sverige under Carl XV:s sista år (1950);
D. Lundström, M. och emigranterna i Sverige 1863 (HT, 73, 1953, s. 1–33);
E. Möller, Skandinavisk Stræben og svensk Politik omkring 1860 (Kbhvn 1948);
C. F. Palmstierna, Sverige, Ryssland och England 1833–1855 (1932);
—, Ett bidrag till historien om den politiska skandinavismens genombrott 1863–1864 (HT, 67, 1947, s. 49–67, jfr s. 415 f.);
H. Schück, SA;
A. N. Sundberg, Inträdestal [över M.] (SA:s handlingar ifr. år 1796, 50, s. 11–88).