Ledamoter

Nils Magnus af Tannström


f. 1.12.1777   d. 27.5.1842

Tit. kansliråd, kanslerssekreterare vid Lunds universitet.


Arbetande ledamot
- Invald 9.5.1826 (nr 59)

Hedersledamot
- Invald 25.9.1839 (nr 53)


Bibliografiska uppgifter

Papper i RA.

SMoK.

J. Agrell, Nyinrättade professurer inom filosofiska fakulteten i Lund … (1949);
J. J. Berzelius i KVA Handl. 1842, s. 362–366;
Gertz, s. 135;
R. Hjärne, Götiska förbundet … (1878), s. 56, 109.