Ledamoter
Palin589

Nils Gustaf Palin


f. 15.8.1765   d. 16.3.1842

Ministerresident i Konstantinopel, myntsamlare, numismatiker.


Arbetande ledamot
- Invald 11.2.1812 (nr 44)

Hedersledamot
- Invald 11.7.1837 (nr 49)


Bibliografiska uppgifter

SMoK.

W. Schwabacher, N. G. P., Ett svenskt samlaröde i Södern (Fornvännen, 43, 1948, s. 19–33).