Ledamoter
Liliestr%c3%a5le517

Joachim Wilhelm Liliestråle


f. 22.6.1721   d. 31.1.1807

F.d. justitiekansler, skald.


Arbetande ledamot
- Invald 20.3.1786 (nr 2)

Hedersledamot
- Invald 2.1.1797 (nr 21)

(KVittA) Svensk ledamot
- Invald 25.1.1773 (nr 10)


Preses 1790 (2. h), 1801 (1. h)

Bibliografiska uppgifter

SBL, SMoK.

J. G. Ehrensvärd, Dagboksanteckningar förda vid Gustaf III:s hof, utg. af E. V. Montan, 1–2 (1877–78, särskilt 1, s. 272 ff.);
H. Schück, KVHAA.